Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Apel Pamięci poświęcony Powstańcom Wielkopolskim

Data publikacji: 2019-01-07, Data modyfikacji: 2019-01-10
A A AWydrukDrukuj  
 
W 100. rocznicę wyzwolenia Obornik spod zaboru, nad grobami Powstańców Wielkopolskich w uroczystym Apelu stanęli harcerze Hufca ZHP Oborniki im hm J. Miękusa, rodziny powstańców, władze gminy i powiatu, przedstawiciele Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjne „Kraina Warty” oraz uczniowie obornickich szkół.  Na mogiłach powstańców złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Podczas uroczystości oddano hołd delegatom na Sejm Dzielnicowy, członkom Straży Obywatelskiej, Straży Ludowej i przedstawicielom Powiatowej Rady Ludowej, uczniom wielkopolskich szkół, którzy rozpoczęli walkę o język polski, powstańcom ziemi obornickiej poległych w walkach pod  Romanowem, Margoninem, Ratajami, Chodzieżą, dzielnym skautom walczącym w szeregach powstańczych na trzech frontach: południowym, zachodnim i północnym, dowódcom kompani obornickiej, kierującym swe odziały w walkach o Chodzież i Czarnków, skautom poznańskim walczącym w szeregach: gońców, peowiaków, wartowników oraz walczącym pod dowództwem Jana Kąkolewskiego, Stanisława Dąbrowskiego i Stanisława Nogaja skautów wywiadowczo-wykonawczych, kombatantom Powstania Wielkopolskiego, których krew została przelana w czasie  II Wojny Światowej w niemieckich więzieniach, obozach pracy. A także tych spoczywających w bezimiennych grobach na terenie Polski i byłych ziem ZSRR.   Źródło: UM Oborniki ___________________________________________________________       4 stycznia 1919- tego dnia miasto zostało oswobodzone w wyniku działań bojowych w powstaniu wielkopolskim. W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. omówiono na tajnym posiedzeniu, sprawę odebrania w mieście władzy i urzędów z rąk niemieckich. Zwołano wpierw członków Straży Ludowej na zbiórkę na rynku o godz. 2 po południu. Stawiło się 44 powstańców w niemieckich mundurach i czapkach z opaską biało-czerwoną na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały. O godz. 3 przybyli na rynek Stanisław Jordan, dr Stefanowicz, Henryk Dolacki, Stanisław Mazer, Bolesław Smorawski, Andrzej Przybecki i Józef Grossmann. Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy krótkie przemówienie, zwracając uwagę na doniosłość momentu odrodzenia państwa polskiego i wydał rozkaz przejęcia urzędów. Stanisław Jordan, który poprzedniego dnia uzyskał nominację od Naczelnej Rady Ludowej na starostę  powiatowego, złożył z urzędu dotychczasowego landrata Niemca Koellera, którego  sprowadzono z mieszkania do starostwa i oświadczono mu, że władze polskie obejmują rządy w kraju. Inne odziały udały się na magistrat, do Urzędu Pocztowego, Komunalnej Kasy i na dworzec, obsadziwszy wymienione instytucje posterunkami i zaciągnąwszy na gmach sztandary narodowe. Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.

Pełna treść wiadomości na: powiatobornicki.pl/?p=9688
powiatobornicki.pl, Źródło artykułu: powiatobornicki.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  obornicki

  Powiat obornicki – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą w Obornikach. Należą do niego gminy: Oborniki, Rogoźno, Ryczywół oraz miasta Oborniki i Rogoźno.

  Przez powiat przebiega kilkanaście szlaków pieszych, rowerowych i konnych oraz dwa szlaki wodne, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się po powiecie. W regionie prężnie rozwija się przemyśl drzewny, meblowy oraz metalowy. Znajdujące się w okolicy rzeki, jeziora, lasy, rezerwaty i pomniki przyrody umilają czas mieszkańcom i przyjezdnym. Turyści mogą zwiedzić zabytki, takie jak: 25 zespołów dworskich 11 parków, 14 kościołów, 1 zespół osady młyńskiej w Jaraczu, młyn wodny w Stobnicy, kuźnia w Skrzetuszu i wiatrak w Piotrowie. Na turystów robią wrażenie również parki, np. Park w Objezierzu, który ma aż 8 ha i można w nim przyjemnie spędzić czas.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola