Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Apel z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Data publikacji: 2019-01-04, Data modyfikacji: 2019-01-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Ostatnia w 2018 roku sesja Rady Powiatu Obornickiego odbyła się w dniu 27 grudnia, czyli dokładnie w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. W związku z powyższym radni powiatowi z klubu PSL zaproponowali, aby do porządku obrad wprowadzony został punkt dotyczący przyjęcia przez Radę Powiatu apelu upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich. Rada Powiatu odniosła się do tej propozycji pozytywnie. Treść apelu odczytał jego autor, radny powiatowy Błażej Cisowski, z wykształcenia historyk. Radni przyjęli apel przez aklamację nagradzając go oklaskami. Ponadto o godz. 16.40 ogłoszona została krótka przerwa w sesji. W jej trakcie uczestnicy obrad wyszli na zewnątrz, aby wysłuchać dźwięku syren, które, podobnie jak w całej Wielkopolsce, uruchomione zostały w celu uczczenia setnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.                                          Apel Rady Powiatu Obornickiego z dnia 27 grudnia 2018 roku w sprawie uczczenia setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.   Dokładnie przed stu laty, w dniu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Ten zbrojny zryw był jednym z najdonioślejszych wydarzeńw dziejach Wielkopolski – regionu będącego kolebką Państwa Polskiego oraz udowodnił przywiązanie do polskości, heroizm i odwagę Wielkopolan. W powstaniu czynnie i licznie wzięli udział mieszkańcy Powiatu Obornickiego, wyzwalając spod niemieckiego panowania swoje miejscowości, walcząc na powstańczych frontach, a także utrwalając granice odradzającej się po ponad wiekowej niewoli Rzeczypospolitej. Dzięki zaangażowaniu Powstańców w nocy z 31 grudnia 1918 na 1 stycznia 1919 roku wyzwolone zostało Rogoźno, w dniu 4 stycznia 1919 roku Oborniki, a 6 stycznia 1919 roku Ryczywół. Pierwszym polskim starostą obornickim został w dniu 4 stycznia 1919 roku Stanisław Jordan. Niezwykle istotny dla dziejów Powstania Wielkopolskiego był przejazd pociągiem przez Powiat Obornicki do Poznania, w dniu 26 grudnia 1918 roku, Ignacego Jana Paderewskiego. Przejazdu nie udało się Niemcom zakłócić, a słynne przemówienie Paderewskiego, skierowane do mieszkańców stolicy Wielkopolski, było iskrą do wybuchu walk, które przyniosły upragnione zwycięstwo i pozwoliły na włączenie Wielkopolski w skład niepodległej Polski. Dziś, w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, pragniemy oddać należy hołd wszystkim Powstańcom, a zwłaszcza walecznym mieszkańcom Powiatu Obornickiego. Należą oni bowiem do tych, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego apelujemy do mieszkańców Powiatu Obornickiego oraz wszystkich działających w powiecie instytucji i organizacjio pielęgnowanie powstańczej pamięci i wiedzy o powstaniu. Niech umiłowanie wolnościi szacunek do Ojczyzny, które utożsamiają Powstańcy Wielkopolscy, towarzyszą nam nieustannie.  

Pełna treść wiadomości na: powiatobornicki.pl/?p=9681
powiatobornicki.pl, Źródło artykułu: powiatobornicki.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  obornicki

  Powiat obornicki – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą w Obornikach. Należą do niego gminy: Oborniki, Rogoźno, Ryczywół oraz miasta Oborniki i Rogoźno.

  Przez powiat przebiega kilkanaście szlaków pieszych, rowerowych i konnych oraz dwa szlaki wodne, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się po powiecie. W regionie prężnie rozwija się przemyśl drzewny, meblowy oraz metalowy. Znajdujące się w okolicy rzeki, jeziora, lasy, rezerwaty i pomniki przyrody umilają czas mieszkańcom i przyjezdnym. Turyści mogą zwiedzić zabytki, takie jak: 25 zespołów dworskich 11 parków, 14 kościołów, 1 zespół osady młyńskiej w Jaraczu, młyn wodny w Stobnicy, kuźnia w Skrzetuszu i wiatrak w Piotrowie. Na turystów robią wrażenie również parki, np. Park w Objezierzu, który ma aż 8 ha i można w nim przyjemnie spędzić czas.    

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola