Belka
Niedziela, 5 Maja 2024   imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

29 04 2019 Szlak zielony pieszy Oborniki Jaracz Muzeum Młynarstwa Duży

 
Muzeum Młynarstwa w Jaraczu położone jest w odległości 40 km od Poznania przy trasie nr 11 Poznań–Piła, przy wschodnim krańcu Puszczy Noteckiej, nad rzeką Wełną, w miejscu o dużych walorach krajobrazowych. W Jaraczu kończy się rezerwat przyrody „Wełna”, który obejmuje 3,5-kilometrowy odcinek rzeki o bystrym nurcie z florą i fauną charakterystyczną dla potoków karpackich. Pierwsza wzmianka pisana o młynie w Jaraczu pochodzi z XV wieku. Był to jeden z wielu młynów poruszanych kołem wodnym zbudowanych na dopływach rzeki Warty. Obecnie w skład zabudowań osady młyńskiej, w której od 1981 r. prowadzone jest Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, wchodzą następujące budynki: młyn wodny z przełomu XIX i XX wieku wraz z zespołem kanałów młynówki, młyn wietrzny – wiatrak koźlak z końca XVIII wieku, młyn wietrzny – wiatrak turbinowy z połowy XX wieku, stajnia przymłyńska z XIX wieku, dom mieszkalny z XIX wieku. W budynku młyna wodnego z przełomu XIX i XX wieku napędzanego turbiną Francisa znajduje się ekspozycja przemysłowej techniki młynarskiej obejmująca cały cykl przemiału zboża na mąkę. Maszyny i urządzenia we młynie pochodzą z lat dwudziestych XX wieku. Dodatkowo wyeksponowane są tu modele młynów wodnych i drobny sprzęt pomocniczy. Drugi z młynów to wiatrak przeniesiony ze wsi Czacz (gm. Śmigiel) z końca XVIII wieku. Jest reprezentantem najbardziej charakterystycznych w Wielkopolsce wiatraków typu koźlak. Wnętrze młyna w sposób naturalny prezentuje wyposażenie obiektu podczas użytkowania. Dużą atrakcją dla zwiedzających są regularne pokazy pracy wiatraka przy wykorzystaniu siły wiatru. W budynku dawnej stajni urządzano ekspozycję poświęconą tradycyjnemu przetwórstwu zbożowemu. Prezentowane są tu żarna, stępy, śrutowniki do zboża o napędzie ręcznym lub kieratowym oraz mechaniczny śrutownik produkcji Zakładów H. Cegielskiego w Poznaniu. W kolejnym obiekcie muzealnym - „Domu Młynarza” znajduje się wystawa pt. „Kolekcja modeli wiatraków inż. Feliksa Klaczyńskiego” prezentująca unikalny zbiór ponad czterdziestu modeli wiatraków z całej Polski. Na terenie muzealnym prezentowane są również urządzenia służące do napędu młynów: silniki elektryczne i na gaz ssany oraz maszyny parowe.

 


Piotr Dębski
 
Data pliku video: 2019-02-27, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    obornicki

    Powiat obornicki – powiat w województwie wielkopolskim z siedzibą w Obornikach. Należą do niego gminy: Oborniki, Rogoźno, Ryczywół oraz miasta Oborniki i Rogoźno.

    Przez powiat przebiega kilkanaście szlaków pieszych, rowerowych i konnych oraz dwa szlaki wodne, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się po powiecie. W regionie prężnie rozwija się przemyśl drzewny, meblowy oraz metalowy. Znajdujące się w okolicy rzeki, jeziora, lasy, rezerwaty i pomniki przyrody umilają czas mieszkańcom i przyjezdnym. Turyści mogą zwiedzić zabytki, takie jak: 25 zespołów dworskich 11 parków, 14 kościołów, 1 zespół osady młyńskiej w Jaraczu, młyn wodny w Stobnicy, kuźnia w Skrzetuszu i wiatrak w Piotrowie. Na turystów robią wrażenie również parki, np. Park w Objezierzu, który ma aż 8 ha i można w nim przyjemnie spędzić czas.    

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola