Data dodania: 2013-10-09
2 października 2013r. odbyło się otwarcie dwóch wystaw:
Marii Gostylli- Pachuckiej "Groty Lascaux w tkaninie"
oraz
Wacława Ropieckiego "Rosja nieznana" (fotografia)
MARIA GOSTYLLA- PACHUCKA jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek oraz tkactwo. Od 1972 do 1990 r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej "10 x tak". Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich "Fil en Main". Poza działalnością plastyczną Maria Gostylla-Pachucka, przez wiele lat uczyła gry na fortepianie, jest bowiem także absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia.
Tkaniny z wełny tworzone przez artystkę urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracy artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Kompozycje buduje na zasadzie powtarzalności rytmów, zamknięte u dołu owalem przypominającym kształt instrumentu. Świadczą o wpływie muzyki, która jest druga pasją artystki.
Wśród francuskich peregrynacji Marii Gostylli- Pachuckiej było zwiedzanie jednej z najstarszych i najsłynniejszych galerii świata groty Lascaux.Zachwyt dziełami artystów sprzed 17000 lat Maria Gostylla- Pachucka wyraziła cyklem tkanin inspirowanych naskalnymi malowidłami.
Maria Gostylla- Pachucka ma na swoim koncie ponad 150 wystaw w kraju i zagranicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii i Austrii.
WACŁAW ROPIECKI
Ukończył studia matematyczne. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Był członkiem i współzałożycielem Grupy Format, współpracował z Galerią Foto-Medium-Art, Galerią Permafo, i łódzkimi animatorami Strychu, Konstrukcji w Procesie i Łodzi Kaliskiej.
W latach 1980-85 tworzy prace pod wspólnym hasłem Do Życia przez Sztukę. Od grudnia 1981 roku, w proteście na wprowadzenie w Polsce Stanu Wojennego, rozpoczyna działalność jako Podróżująca Galeria WIĘCEJ ŚWIATŁA! przenosząc w torbie i prezentując prace w postaci tzw. Ksiąg.
Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych Europy.
Obecnie w skład Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA! wchodzi 5 projektów:
GALERIA INTERNETOWA – odbiorcy są zapraszani do niej indywidualnie i otrzymują wirtualnie obiekty ze Zbioru Szkiców, Projektów i Scenariuszy PORANNA KAWA!
KSIĘGA Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA! – to zbiór wizerunków osobowości świata kultury, sztuki i nauki, którzy są jednocześnie odbiorcami Galerii i czytelnikami PORANNEJ KAWY! Galeria instaluje fragmenty Księgi jako stałe ekspozycje w różnych miejscach Wrocławia, jak i innych miast.
PORANNA KAWA! – prezentowana w galeriach, muzeach itp. przyjmuje postać reliefowych lub przestrzennych obiektów o cechach fraktali, które zawierają tylko częściowo dostępne dla odbiorcy przestrzenie, budowane przy pomocy fotografii, tekstów, gestów malarskich, rzeźb, ready-made, video, instalacji i nowo-odkrywanych tajemniczych środków zapisu.
ARCHIWUM – prezentacja różnych KSIĄG z archiwalnych zbiorów Galerii.
ROSJA NIEZNANA – to cykl wystaw i prelekcji o codziennym życiu ludzi żyjących w niecodziennych warunkach, bazujących na doświadczeniach wieloletniego pobytu w tym kraju.
Niektóre ostatnie wydarzenia z udziałem Galerii:
Muzeum Współczesne Wrocław, otwarcie stałej prezentacji ostatnich stron Księgi Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA!, marzec-wrzesień 2012;
Muzeum Miejskie Arsenał, Wrocław, Wobec Miejsca i Czasu...III, maj 2012;
Galeria MD_S, Wrocław, Rewitalizacja Umysłu 2, czerwiec 2012;
Galeria Wozownia, Toruń, Co się kryje na dnie oka?, lipiec 2012;
Muzeum Współczesne Wrocław, ZPAF, Kształt Teraźniejszości, wrzesień 2012;
Muzeum Współczesne Wrocław, Gdzie Jest PERMAFO?, grudzień 2012-luty 2013;
Muzeum Narodowe, Wrocław, Retrospekcja, styczeń-luty 2013;
Stałe publikacje PORANNEJ KAWY! w czasopismach: Międzynarodowy Almanach-Litera.pl, od kwietnia 2013; CoJestGrane.pl, od września 2013:
Stałe ekspozycje Księgi Podróżującej Galerii WIĘCEJ ŚWIATŁA!: 212! Lifestyle Cafe, Sky Tower, Galeria MD_S, Wrocław, od września 2013.
ROSJA NIEZNANA
Wystawa przedstawia wizerunek kraju, który mimo swej aktywnej obecności w mediach, na arenie politycznej i w gospodarce świata nie jest bliżej znany. Wacław Ropiecki spędził tam 13 lat, z czego 10 lat na terenach Rosyjskiego Dalekiego Wschodu, wokół miejscowości Chabarowsk . W swych prelekcjach pokazuje codzienne życie ludzi żyjących w niecodziennych warunkach, których napotykał jako misjonarz i woluntariusz. Jego zdjęcia prezentują również szpitale, więzienia, domy dziecka, domy seniora, do których docierał z pomocą humanitarną.
Wystawie towarzyszy promocja książki.
„Zmień Świat!”, Fragmenty notatnika misyjnego (...) z okolic rosyjskiego Chabarowska na Dalekim Wschodzie. (...) Chwile radości, smutku i nostalgii rejestrują codzienne życie miasta i jego mieszkańców, które uzupełniane jest krótkimi opisami fotografowanych sytuacji. Ten dokument może mieć znaczenie dla zrozumienia współczesnej Rosji, dla polskiego reportażu, ale pokazuje też, że fotografia może być instrumentem zmieniającym świat, próbującym go polepszyć, lecz nie w sposób utopijny, (...), ale w sposób dosłowny, bez poetyckiej przenośni. W przypadku Ropieckiego fotografia łączy się z konkretnym czynem i działaniem społecznym i na tym polega także jej wyjątkowość. Autor nie czeka na nagrody za swą społeczno-artystyczną działalność, przede wszystkim poszukuje Światła, niosąc pomoc potrzebującym na obrzeżach ogromnego kraju, jakim jawi się w dalszym ciągu Rosja.
Krzysztof Jurecki, marzec 2010
więcej »